На 17.05.2022 г. се проведе предпоследният за тази учебна година иновативен урок - по География и икономика / Човекът и обществото.
Проведен на основата на ролева игра, представителите на „Инвеститори“, „Природозащитници“ и „Кметове“ на крайморски общини се включиха в разискване на управлението на Черноморския регион и неговото бъдеще.
Водещите ученици: Самуила, Ралица, Цветемира, Никол, Константин, Ивелин, Иван, Николай и Александър разработиха урока в следните обособени части:
- Разпределяне на ролите и екипите: „Инвеститори“ – ученици от 9 клас; „Природозащитници“ - ученици от 9 клас; „Кметове“ – учениците от 4 клас;
- Игра за откриване на имената на 14-те крайбрежни български общини;
- Игра „Географски лабиринт“ – с търсене на ключова дума (закон) и кратък откъс от Закона за Черноморското крайбрежие;
- Презентации с гледните точки на инвеститорите и природозащитниците и предложения за развитие на крайбрежието;
- Самостоятелна работа с географски карти на черноморските общини и дешифриране на скрита в тях информация;
- Разпознаване на снимки на популярни местности от българското крайбрежие;
- Заявяване на позиция и персонално гласуване от „Кметовете“ – четвъртокласници
Създаденото доверие и доброто взаимодействие между малки и големи ученици създаде мотивираща атмосфера за работа и доведе до активна познавателна дейност. Чрез успешно прилагане на водещия метод - експертното учене, деветокласниците – екоексперти показаха, че географията и екологията са тясно свързани и могат да формират нагласи за отговорно поведение към нашето море и неговото крайбрежие.
Д. Цанкова, Л. Ангелов – учители по география и икономика