През февруари се проведе иновативния урок по биология и здравно образование, на тема „Застрашени биологични видове“, под ръководството на учителите Б. Желязкова и М. Маринова.
С богата гама от различни интерактивни методи, похвати и средства, при водещата роля на експертното учене, урокът премина интересно, динамично и емоционално.
Същността на понятието „биоразнообразие“ бе изяснена от ЕкоЕкспертите на 12 клас чрез образователно видео и интерактивен тест, а блиц-отговорите на теста, със зелени и червени флагчета, предизвика забавление и реши мотивационния компонент на урока. Участието в играта „Ако бях растение/животно, щях да бъда ....“ разшири обхвата на знанията и акцентира върху видовото разнообразие в България. Интересен щрих в урока бе кратък театрален етюд, който подчерта артистичните възможности на някои от ЕкоЕкспертите и въведе плавно въпроса за застрашените биологични видове. Това провокира интереса на малките ученици, които с удоволствие участваха в е-игра за застрашените грабливи птици, а после с лекота се справиха и с е-пъзел на една от птиците. С възможностите на Google Earth, върху виртуален глобус за всички бе интересно да проследят пътя до местообитанието на една от най-едрите хищни птици – скалния орел (от СУ „Яворов“ до НП „Централен Балкан“). Чрез забавно минисъстезание седмокласници научиха интересни факти и за единствените летящи бозайници – прилепите, за заплахите, които грозят не само тях, но и цялото биологично разнообразие.
В края на урока всички знаеха повече за биоразнообразието и застрашените биологични видове, а интересните задачи и ползотворната съвместна работа донесе удовлетворение на всички участници и гости на урока.

Иновативен урок по Биология и здравно образование – “Застрашени биологични видове”